Blog

Čo si myslím o duchovno-energetických cvičeniach?

Kedysi, keď som chcela byť zdravá a šťastná, ale nevedela, ako tento stav dosiahnuť, skúšala som všeličo možné. Jedným z pokusov boli duchovno-energetické cvičenia. Najprv som sa vrhla na jogu, či vlastne rôzne druhy jogy, následne čikung.

Výber konkrétneho druhu jogy ovplyvnili u mňa tieto faktory: priestor, sympatie voči lektorke a relatívna časová flexibilita pri využívaní permanentky. Dokonca sme sa rozhodli viaceré kamarátky a vzájomne sme sa v účasti aj podporovali, napredovali v jednotlivých asánach. Pes, čataranga, bojovník a rôzne iné zhyby, ohyby a pohyby. Keď boli náhodou u nás menej dokonalé, lektorka nás rada vyzývala k ich vylepšeniu svojím príkladom (vtedy som si myslela, že aj zo mňa sa môže raz stať „hadia žena“ akoby takmer bez kostí, a preto som sa aj snažila. Dokonca sme sa mohli sledovať aj v zrkadlách, ako krásne postupujeme cez tzv. bariéry smerom k budúcim extrémne ohnutým plackám. Nasledovali sviečky, stojky na hlave, na rukách. Prečo nie, však vraj sú „omladzujúce“. Čo nasledovalo? Uprostred nášho kolektívneho snaženia, zrazu začali spomedzi nás niektoré jogínky hodiny vynechávať. Tá má problém s krížami, druhá s krčnou chrbticou. Hm, no čo už. Kým tu z čista-jasna, my dve snaživé kamarátky, obe naraz šup ho k lekárom s dosť intenzívnymi problémami chrbta. Nič príjemné, dosť bolestivé a obmedzujúce vôľu ducha sa hýbať (pohyb je život a je to pravda, pre človeka je prirodzený a žiaduci). Dlhá terapia, rehabilitácia, masáže, pokusy, čo zaberie. Každá sme riešili stav po vlastnej línii a po nejakom čase sa z bolestí aj vylízali (táto etapa však netrvala krátko). A tak, keďže chuť na jogu ma opustila, aj keď som sa jej hneď nevzdala a skúšala po vyliečení chrbta nové, iné hodiny jogy s inými lektorkami.

A dopočula som, že chrbtici prospieva čikung. Nastala ďalšia epizóda. Keďže som sa v čikungu nezorientovala hneď, prevládli faktory „náhody“ a blízkosti k bydlisku. Za nemalé peniaze víkendový kurz. Lektorka celkom sympatická nás uviedla najprv do teórie. A za ňou nasledoval STROM. Tí, ktorí náhodou nevedia, ide o statickú polohu napodobňujúcu strom. Vraj veľmi energetizujúcu. S predispozíciou bolesti chrbta sa po desiatich minútach stala dispozícia. Dosť ma to znechutilo a unavilo. Ale vraj, keď budem trénovať, bolesti určite prejdú. Chvíľu som sa tejto rady teda držala, pokúšala sa o strom aj o energiu doma, ale žiadna neprichádzala. Keďže som si už o čikungu čo-to medzičasom naštudovala, rozhodla som sa pre „pohyblivý“ čikung. Opäť „náhoda“, blízkosť k bydlisku, aj keď poplatok za hodinu relatívne vysoký. A áno, pohyb sa dial, pocit lepší. Zdôrazňovalo sa cvičenie v spojitosti s energiou.

Po niekoľkých „energetizujúcich“ cvikoch sme sa mali posadiť do kruhu a rozprávať ostatným, ako sme energiu preciťovali. Trapas, lebo ja nijako a ostatní popísali tak krásne svoje zážitky. Tak takto nie, povedala som si a opäť pátrala. Od známej som sa dozvedela, že sedem brokátov je to pravé orechové pre chrbát. Takže som hľadala brokáty. Keďže platí, že kto hľadá nájde, našla som i ja ďalšiu skupinu, brokátovú. Dokonca spojenú s tai-chi a s primeranou cenou. Aj s ponukou lektora, že energeticky ponabýja toho, kto sa cíti vyčerpane. Nabytie malo u každého inú reakciu, ale celkom sa zdalo, že to funguje. Nuž, ale čo, keď sa energia minula a ochotný lektor nebol práve po ruke? Snažila som sa zapamätať si pre mňa nezapamätateľnú zostavu tai-chi, cvičiť brokáty a energetizovať sa. Po čase, ale vydržala som 2 roky, ma čikung baviť prestal. Chodiť niekde stereotypne, cvičiť stereotypne, nič pre mňa. Mám rada, keď sa môžem slobodne rozhodnúť a robiť , čo sa mi práve chce. Zabehať si, prejsť sa, čítať si, stretnúť sa s niekým príjemným, ísť nakúpiť, upratať alebo čokoľvek iné. Navyše, napriek dlhoročnej snahe a skvelej zostave brokátov a tai-chi, podchvíľou príde bolesť chrbtice, k tomu sem-tam choroba, vôľa ma opustila.

Toľko z mojich skúseností a zážitkov, bolo ich ešte oveľa viac, avšak všetky smerovali približne k tomu istému.

Dnes viem, že na chrbtici sa odráža každý stres, napätie, prípadne iné negatívne emócie. Preto pomáha zmeniť svoj postoj k jednotlivým situáciám. A cvičiť, čo človeku prinesie v danej chvíli radosť... Čo hovorí na moje zážitky lektorka vinijogy a zároveň moja sestra Katka Varsíková nájdetu tu: http://kava.proffice-layout.com/sk/story/detail/581/tanajzasadnejsiaotazkajetatojejogapremna-anocinie

 

Kontaktujte nás

BFY, s.r.o.
e-mail:
0905 493 975